antika limoges porselen alanlaristanbul antika Meissen porselen alanlar

Antika Porselen Takımı Alanlar : 0546 451 60 42

Antika Poselen Obje Fincan Yemek Takımı Alınır Satılır

Limoges Porselen

Limoges, porselen denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir. Farklı bir özen ve kalite ile üretildiklerini bir bakışta belli eden bu özel porselenler şıklıklarıyla yüzyıllardır evlerimize konuk oluyor ve özel konuklar gelince çıkarılmak üzere vitrinleri süslüyor. Limoges porselen hemen herkes tarafından biliniyor, kullanılıyor ancak bu adın aynı zamanda porselenin üretildiği bölgenin adı olduğu ise çok fazla bilinmiyor. Oysa Fransa’nın küçük bir kasabası olan bu bölge bugün dünyada porselenin başkenti olarak kabul ediliyor. Bu incelikli porselenin öyküsü, 1768’de, ‘kaolin’ adı verilen kilin Orta Fransa’da Limoges kasabası yakınlarında çıkarılmasıyla başlamış. Granit kayaçlardan elde edilen, seramik ve porselen yapımında kullanılan bu kilin bulunmasının hemen ardından da bölgenin ekonomik açıdan daha güçlü konumdaki Turgot bölgesindeki küçük bir fayans fabrikası hemen porselen fabrikasına dönüştürülerek, 1771 yılında ilk ürünler üretilmeye başlanmış…

19. yüzyılın başlarına gelindiğinde, bu fabrika ‘Limoges’ kaoliniyle çoktan dünyanın beyaz porselendeki en iyi örneklerini üreten bir merkez durumuna gelmiş. 1830’larda ‘Limoges’ bölgesinde yer alan porselen fabrikası sayısı otuzu geçmiş. 19. yüzyılın ikinci yarısı ise ‘Limoges’ porselenlerinin altın çağı olarak anılan dönem. Bölgenin uluslararası anlamdaki popülerliğinin oldukça arttığı bu yıllarda porselenlerin ihracatında da önemli gelişmeler yaşanmış.

Limoges porselenleri eskiden daha çok mücevher kutularıyla biliniyordu. Bu kutular yüzyıllar boyu Fransa’da tasarlanıp üretildi. Bugün mücevher saklamak ya da daha çok süs amaçlı olarak kullanılan bu kutular, 18. yüzyıl ortalarında Fransa’da ortaya çıkan enfiye tütün saklama kutularının hemen hemen aynı. Kişinin rahatlıkla üzerinde taşıyabileceği kıyafetlerine de uyumlu olarak tasarlanan bu kutular soylular ve sanatçılar arasında yaygın olarak kullanılıyordu. Pek çok farklı boyutta ve değişik şekillerde bulunabilen bu kutular kaolinin keşfinin hemen ardından Limoges porselenden yapılmaya başlanmış. Fransız devriminin ardından pek çok aristokratın ölmesi ya da şehri terk etmesi sonucu enfiye tütünü kutuları uzun yıllar ortadan kaybolmuş ve bir daha eski popülerliğine hiçbir zaman kavuşamamış. 20. yüzyılla birlikte Limoges kutular büyük dönüşü yaşandı ve şu an ‘Limoges kutu’ olarak bilinen şekliyle tekrar büyük popülarite kazandı. Bugün üretilen kutular çok fonksiyonel değiller ancak özel koleksiyonlar, süs eşya ve hediyelik olarak üretiliyorlar. Kutular Limoges’un en çok bilinen ve talep gören ürünleri ancak vazolardan bardaklara, fincanlardan bebeklere, küllüklere kadar artık pek çok farklı ürün çeşidini bulmak mümkün. Bugün 20-30 kadar fabrika sadece Limoges yemek takımları ve hediyelikleri üzerine yoğunlaşmış bir üretim yapıyor.

Meissen Porseleni

Meissen porseleni, (Dresden porseleni ya da Saksonya porseleni olarak da bilinir), 1710'dan beri Saksonya'da, Dresden yakınlarındaki Meissen fabrikasında üretilmekte olan sert hamurlu Alman porselenidir.

Avrupa'da yapılan ilk başarılı sert hamurlu porselendi ve yaklaşık 1756'ya değin Avrupa porselenlerinin en önde geleni oldu. Bu tarihten sonra üstünlük Fransız Sèvres porselenine geçti. Çin porseleniyle eşdeğerdeki gerçek porselenin gizini, 1707'lerde simyacı Johann Friedrich Böttger ve daha önceki çalışmaları sırasında türünün bilinen en sert örneği olan gözeneksiz bir seramik üretmeyi başaran fizikçi Ehrenfried Walther von Tschirnhaus keşfettiler. İlk porselenler duman rengindeydi, yarı saydamlık tam anlamıyla sağlanamamıştı; ama zamanla önemli gelişmeler elde etti.

Damgası bir çift mavi renkli çapraz kılıçtan oluşan Meissen porseleni en parlak dönemini 1731'den sonra, modelleri heykelci Johann Joachim Kändler'in tasarladığı sıralarda yaşadı. 1737-41 arasında Kändler ile Johann Friedrich Eberlein birlikte, fabrika yöneticisi Brühl kontu Heinrich için üstü kuğu ve su perisi gibi figürlerle bezeli rokoko üslubunda 2.200 parçalık bir yemek takımı tasarladılar. 1739 dolaylarında, soğan deseni (Zwiebelmuster) adı verilen mavi renkli bir sıraltı bezeme kullanılmaya başladı ve çok tutularak kopya edildi. 1740'tan sonra tek ya da buket halinde doğalcı bir tarzda betimlenmiş çiçekler içeren ve Alman çiçekleri (Deutsche Blumen) adıyla bilinen bir bezeme üslubu kullanılmaya başladı.

Geminiano Cozzi'nin 1764'ten 1812'ye değin Venedik'te yaptığı, daha çok Meissen porseleninin özgürce uyarlanmış çeşitlemeleri biçimindeki yumuşak hamurlu rokoko porselenlere Cozzi porseleni denir. Damgası gemi çapası biçimindedir.

Antika porselen, antika porselen damgaları, antika porselen fincan, antika porselen tabak fiyatları, antika porselen markaları, antika porselen nasıl anlaşılır, limoges antika porselen objeler, antika ingiliz porselenleri, limoges porselen türkiye, Rouen porselen alanlar, Nevers porselen alanlar, Saint-Cloud porselen alanlar, Chantilly porselen alanlar, Vincennes porselen alanlar, Mennecy porselen alanlar, Sèvres porselen alanlar, Etiolles porselen alanlar, Limoges porselen alanlar, Clignancourt porselen alanlar, Revol porselen alanlar, Meissen porselen alanlar, Meissen porselen alınır satılır, Meissen porselen alıcıları, antika meissen porselen takımı alanlar

Antika Porselen Fincan Takımı, Antika Porselen Fincan Takımı alanlar, Antika Porselen Fincan Takımı alan yerler, Antika Porselen Fincan Takımı alım satım, Antika Porselen Fincan Takımı alan antikacılar, Antika Porselen Fincan Takımı fiyatları, Antika Porselen Fincan Takımı müzayede, Antika Porselen Fincan Takımı alıcıları, koleksiyoncuları, Antika Porselen Fincan Takımı satın alanlar, Antika Porselen Fincan Takımı nasıl satabilirim?, Antika Porselen Fincan Takımı satın alan şirketler.

  • Beşiktaş Antika Alan Satan Yerler : 0536 767 50 47
  • Kadıköy Antika Alan Satan Yerler : 0546 451 60 42
  • Şişli Antika Alan Satan Yerler : 0536 767 50 47
  • Üsküdar Antika Alan Satan Yerler : 0546 451 60 42

Antika Alan Satan Yerler

Eski kurşun askerler, eski mühürler, aslan ayaklı mobilyalar, eski antika haritalar, eski antika tesbihler, eski kitaplar, eski kasetler, eski pikaplar, eski plaklar, taş plaklar, 45’lik taş plaklar, eski antika kıyafetler, eski şamdanlar, antika şamdanlar, eski afişler, Eski sancaklar, köstekli saatler.

Kenan Ballı : 0546 451 60 42

Eski tablolar, antika tablolar alınır. Antika alınır, antika satılır. Antika eşya alan yerler, Antika mobilya alanlar, Antika eşya nasıl satarım, antika eşya kim alır, Antika eşya mobilya alım satım. Anadolu Yakası antika eşya alanlar, Avrupa Yakası antika eşya alanlar.

Eyüp Polat : 0536 767 50 47

Antika gümüş alanlar, antika tablo alanlar, antika hat yazı alanlar, antika obje aksesuar alan yerler, antika halı kilim alanlar, satılık antikalar, tarihi satılık antika eşyalar, antika eşyalar sahibinden, antika objeler, antika eşyalar ve değerleri, antika eşyalar gittigidiyor, antika mobilya, antika süs eşyaları.

Antika gramofon alan yerler

Antika Müzik Aletleri

Antika akordeon fiyatları, antika ud fiyatları, antika gitar, panduri satın al, sahibinden müzik aletleri, ikinci el müzik aletleri alım satım, tarihi satılık antika eşyalar, antika gramafon fiyatları, sahibinden piyano ilanları, ikinci el piyano alınır, boisselot piano, antika piyano alanlar, ikinci el antika piyano, satılık kuyruklu piyano, satılık antika piyano fiyatları, plak çalar fiyatları, taş plak satın al, antika gramofon, plak fiyatları d&r, eski plak satmak istiyorum, plak fiyatları gittigidiyor, zeki müren plak fiyatları, eski plaklar nerede satılır.

Antika köstekli saat alan yerler

Antika Saatler

Antika duvar saati, antika köstekli saat alan yerler, antika kol saati, serkisof demiryolu köstekli saat fiyatları, antika saatler hakkında bilgi, tcdd köstekli saat fiyatları, gümüş köstekli saat fiyatları, antika masa saati, cortebert tcdd köstekli saat fiyatları, tcdd zenith köstekli saat fiyatları, nacar 15 rubis köstekli saat fiyatları, antika köstekli saat fiyatları, hislon köstekli saat fiyatları, nacar 17 rubis köstekli saat fiyatı, köstekli saat markaları, antika köstekli saat alan yerler.

Antika radyo alan yerler

Antika Radyolar

Antika görünümlü radyo, eski radyo modelleri, grundig antika radyo, sahibinden radyo teyp, antika radyo alanlar, aga radyo fiyatları, lambalı radyo, antika plak çalar, grundig antika radyo, eski radyo modelleri, antika radyo alan satan yerler, eski antika zenith radyolar alınır, sierra radyo fiyatları, antika radyo satmak istiyorum, antika eski radyo kasetçalar, antika radyo satan alan yerler.

Antika fotoğraf makinesi alan yerler

Antika Fotoğraf Makineleri

Eski şipşak fotoğraf makineleri, lubitel 2 fotoğraf makinesi fiyatları, analog fotoğraf makineleri, eski fotoğraf makineleri isimleri, eski fotoğraf makinesi çeşitleri, vintage fotoğraf makinesi, eski fotoğraf makineleri hakkında bilgi, eski fotoğraf makinesi filmleri, eski fotoğraf makinesi anında çıkaran, Zorki fotoğraf makineleri, antika holga fotoğraf makineleri, antika fotoğraf makineleri alan satan yerler.

Antika halıları alan yerler

Antika Halılar

Antika İran Halıları, Antika İran Acem Halıları, Eski El Dokuması Halılar, Eski Antika Isparta Halıları, Osmanlı Halıları, Selçuklu Halıları, antika halı fiyatları, antika halı nasıl anlaşılır, antika halı satmak istiyorum, el dokuması halı fiyatları modelleri, ısparta halısı alan yerler, antika halı alan yerler, eski el dokuma halı alan yerler, antika halı alıcıları, ipek iran halısı fiyatları, en pahalı iran halısı, iran halısı özellikleri, iran halısı nasıl anlaşılır, iran halısı sahibinden, iran halıları neden çok değerlidir, iran halı desenleri, el dokuma iran halısı fiyatları, antika hereke halısı, eski halı alan yerler.

Antika kitapları alan yerler

Antika Kitaplar

Antika Kitaplar, Eski Tarihi Kitaplar, Tarihi Eser Kitaplar, El Yazması Kitaplar, Eski Osmanlıca Kitaplar, Tarihi Eser El Yazması Kitaplar, Osmanlı Dönemi Kitaplar, Selçuklu Dönemi Kitaplar, Bizans Dönemi Kitaplar, Eski Farsça El Yazması Kitaplar, eski kitaplar nerede satılır, tarihi eser kitap nasıl anlaşılır, antika kitap alıcıları, eksi kitaplar, tarihi eser kitaplar, eski kitaplar pdf, el yazması kitap fiyatları, el yazması kitap nasıl anlaşılır.

Antika mobilyalar alan yerler

Antika Mobilyalar

Antika berjer, İkinci el klasik mobilya satanlar, sahibinden 2 el mobilya, antika sehpa, antika mobilya alanlar, antika koltuk alan yerler, antika konsol, antika büfe konsol, antika eşya fiyatları, antika eşya alanlar Kadıköy, antika eşya satmak istiyorum, 2 el antika mobilya alan yerler, antika alan firmalar, antika eşya alım satım, antika saat alanlar, antika alım satım siteleri, sahibinden antika mobilyalar, antika berjer koltuk, antika koltuk alan yerler, antika koltuk takımı satışı, antika koltuk kaplama, antika mobilya alanlar, oymalı koltuk döşeme modelleri.

Antika tabloları alan yerler

Antika Tablolar

Antika Tablolar, Antika yağlı boya tablolar, el yapımı yağlı boya tarihi tablolar, el yapımı yağlı boya tablo fiyatları, tablo satmak istiyorum, antika tablo nasıl anlaşılır, tarihi eser tablo fiyatları, osmanlı tuğrası tablo fiyatı, antika tablo alanlar, antika tablo alıcıları, antika çerçeve örnekleri, antika tablo fiyatları, yağlı boya tablo satın alanlar, yağlı boya tablo satmak istiyorum, antika tablo nasıl anlaşılır, yağlı boya tablo alınır, tablo satın alan galeriler, tablo satın alan yerler, internetten tablo satmak.

Antika oyuncaklar alan yerler

Antika Oyuncaklar

Antika oyuncak arabalar fiyatları, Antika oyuncak arabalar sahibinden, Antika oyuncak motorsiklet, antika oyuncak bebekler, teneke oyuncak arabalar, antika arabalar hediyelik, sahibinden oyuncak arabalar, antika oyuncak araba koleksiyonu, antika oyuncak arabalar fiyatları, antika teneke oyuncak, antika oyuncak arabalar sahibinden, gürel oyuncak, antika arabalar hediyelik, antika oyuncaklar, klasik oyuncak arabalar sahibinden, alasya oyuncak, antika oyuncak alan yerler.